Men's Rowing Competes Against Boston College and UMass

Men's Rowing Competes Against Boston College and UMass

Worcester, MA --- WPI men's rowing closed out its regular season Saturday morning on Lake Quinsigamond facing Division I foes Boston College and UMass.  The matchup with the Eagles featured racing for the McCarthy/McGee Challenge Cup.  

The Engineers varsity eight rowed to a second place finish, turning in a time of 6:13.22.  Boston College will take the Cup back to Chestnut Hill after reaching the finish line in 6:05.11 while UMass came in third with a time of 6:30.42.  

WPI's second and third varsity eights had the privilege of throwing their respective coxswains in the water.  The 2V won its race in a time of 6:11.60 while the 3V crossed the line victorious in a time of 6:35.80. 

The Crimson and Gray raced two four boats on Saturday.  Both finished second with the varsity four reaching the finish line in 7:21.50 and the novice four turning in a time of 7:53.30.          

WPI begins its postseason on Saturday, May 2nd, competing in the New England Championships on Lake Quinsigamond.

Varsity Eight
Julianna Mello (Dartmouth, MA) - Coxswain
Matt Foley (Pepperell, MA)
Norm Harris (Gilford, NH)
Brede Doerner (Branford, CT)
Jackson Krupnick (Asheville, NC)
Keegan Cole (Spencer, MA)
Liam Rucker (Oakton, VA)
Danny Singer (Eldersburg, MD)
Matt Deptula (Budd Lake, NJ) 

Second Varsity Eight
Kelsey Regan (Winchendon, MA) - Coxswain
Michael Beinor (Sutton, MA)
Nick Cebry (Bedford, MA)
Dean Schifilliti (Ossining, NY)
Joe Sperry (Northampton, MA)
Keegan Train (Minnetonka, MN)
Jeremy Hemingway (Westford, MA)
Michael Eaton (Exeter, NH)
Paul Esteve (Colchester, CT) 

Third Varsity Eight
Sarah Terwilliger (Guilford, CT) - Coxswain
Jack Perry (Londonderry, NH)
Ryan Killea (Hillsborough, CA)
Jack Harding (Lee, MA)
Paul Danielson (Niskayuna, NY)
Zach Estrella (Berkley, MA)
Nicholas Carabillo (Simsbury, CT)
Chris Sample (Groveland, MA)
Scott Cazier (Wheat Ridge, CO) 

Varsity Four
Olivia Perry (Canton, MA) - Coxswain
Zack Lingham (Guilford, CT)
Jeremiah Leonard (Lyme Center, NH)
Gavin Yu (Changchun, China)
Matthew Ryder (Lebanon, NH) 

Novice Four
Sarah Terwilliger (Guilford, CT) - Coxswain
James Vorosmarti (Center Valley, PA)
Alex Kasparek (Brookline, NH)
Alex Legere (Hooksett, NH)
Jonathan Metzger (Glastonbury, CT)