Men’s Rowing Places Second at Quinsigamond Snake Regatta

Men’s Rowing Places Second at Quinsigamond Snake Regatta

WORCESTER -- The WPI Men's rowing's varsity eight took home second out 18 boats that were entered in the Quinsigamond Snake Regatta on Saturday. 

The Crimson and Gray finished the course in a time of 14:01.707, just 1.419 seconds behind Division I Holy Cross. The second varsity rowed to a fifth place showing (14:34.321) while third varsity eight crossed the line in 14th place (15:04.132).  

The novice eight was able to throw their coxswain in the water, after winning the rookie race with a time of 15:47.928, more than a half minute ahead of second place UMass.  A pair of novice four boats also rowed well.  The A shell placed second (18:34.514) behind Bowdoin while the B boat reached the finish line fourth in a time of 18:54.432. 

The Engineers continue the fall portion of the schedule on Saturday and Sunday at the prestigious Head of The Charles Regatta.

Varsity Eight A
Kelsey Regan (Winchendon, MA) - Coxswain
Michael Beinor (Sutton, MA)
Nick Cebry (Bedford, MA)
Michael Eaton (Exeter, NH)
Brede Doerner (Branford, CT)
Danny Singer (Eldersburg, MD)
Jeremy Hemingway (Westford, MA)
Nathan Pietrowicz (Worcester, MA)
Dean Schifilliti (Ossining, NY) 

Varsity Eight B
Sarah Terwilliger (Guilford, CT) - Coxswain
Keegan Train (Minnetonka, MN)
Zach Estrella (Berkley, MA)
Scott Cazier (Wheat Ridge, CO)
Jack Harding (Lee, MA)
Paul Danielson (Niskayuna, NY)
Jack Perry (Londonderry, NH)
David Bovich (Verona, NJ)
Paul Esteve (Colchester, CT) 

Varsity Eight C
Julianna Mello (Dartmouth, MA) - Coxswain
Nicholas Carabillo (Simsbury, CT)
Chris Sample (Groveland, MA)
Matthew Ryder (Lebanon, NH)
Frank Campanelli (Avon, CT)
James Vorosmarti (Center Valley, PA)
Jeremiah Leonard (Lyme Center, NH)
John O'Leary (Rochester, NY)
Lorenzo Dube (Fall River, MA) 

Novice Eight A
Cassie Pepicelli (Mansfield, MA) - Coxswain
Myles Spencer (Harrisville, NH)
Kellen Randall (Media, PA)
Rob Hayes (Amesbury, MA)
Joe Evans (Hooksett, NH)
Cooper Wolanin (Barre, MA)
Michael Prindle (Arlington, MA)
David Muse (Rye, NH)
James Velez (Andover, MA) 

Novice Four A
Marshall Patrolia (Marshfield, MA)
Bryan Therrien (Auburn, NH)
Dimitrios Tsiakmakis (Kalandra, Greece)
Dylan Murray (Northbridge, MA)

Novice Four B
Joe Crognale (Dedham, MA) - Coxswain
Nick Songer (Pittsburgh, PA)
Matt Schueler (Bridgewater, NJ)
Johnny Wang (Qinhuangdao, China)
Anushrot Mohanty (Dakar, Senegal)

 

A photo posted by WPI Athletics (@wpiathletics) on Oct 10, 2015 at 2:40pm PDT