Date Team/Event Time Place Links
 
October
Sun. 6 Textile River Regatta # Final Second Place
Sat. 12 Quinsigamond Snake Regatta # Final Second Place
Sat. 19 Head of Charles Regatta (Day One) # Final 22nd Place
Sun. 20 Head of Charles Regatta (Day Two) # Final 10th Place
Sat. 26 Head of the Fish Regatta # Final Sixth Place
 
April
Sat. 5 Wesleyan, Colby, UMass, Middlebury Class of 2003 Cup # Cancelled Cancelled
Sat. 12 Williams, Conn College, MIT (Donahue Cup) and F&M # Final Third Place
Sun. 13 Rochester and Bates # Final First Place
Sat. 19 Trinity, UNH, Ithaca, Colby and Coast Guard # Final Second Place
Sun. 20 Tufts (Baker Cup), Vermont, Clark and Skidmore # Final First Place
Sat. 26 Boston College McCarthy/McGee Challenge Cup # Final Second Place
 
May
Sat. 3 New England Championships # Final Second Place
Sun. 11 ECAC Invitational # Final 10th Place
 
October
Sun. 5 Textile River Regatta # Final First Place
Sat. 11 Quinsigamond Snake Regatta # Final Third Place
Sat. 18 Head of Charles Regatta (Day One) # Final 16th Place
Sun. 19 Head of Charles Regatta (Day Two) # Final Sixth Place
Sat. 25 Head of the Fish Regatta # Final 17th Place
 
April
Sat. 4 Wesleyan, Colby, UMass, Middlebury (Class of 2003 Cup) Cancelled
Sat. 11 Williams, Conn College, MIT (Donahue Cup) and F&M # Final Third Place
Sun. 12 Rochester, Bates and URI # Final Second Place
Sat. 18 Trinity, UNH, Washington, Ithaca, Colby & Coast Guard # Final Third Place
Sun. 19 Tufts, Vermont, Skidmore, Washington College & Amherst # Final First Place
Sat. 25 Boston College (McCarthy/McGee Challenge Cup) # Final Second Place
 
May
Sat. 2 New England Championships # Final Seventh Place
Sun. 10 ECAC Invitational # Final Eighth Place
 
October
Sun. 4 Textile River Regatta Final -----
Sat. 10 Quinsigamond Snake Regatta Final Second Place
Sat. 17 Head of Charles Regatta (Day One) Final 23rd Place
Sun. 18 Head of Charles Regatta (Day Two) Final Sixth Place
Sat. 31 Head of the Fish Regatta Final -----
 
April
Sat. 2 Wesleyan, Colby, and UMass (Class of 2003 Cup) Final First Place
Sat. 9 Williams, Conn College, MIT (Donahue Cup) and Rochester Final Third Place
Sun. 10 Rochester and Bates Final Second Place
Sat. 16 Trinity, UNH, Washington College, Ithaca and Colby Final First Place
Sun. 17 Tufts (Baker Cup), Washington College and Skidmore Final First Place
Sat. 23 Boston College, UMass and Coast Guard Final First Place
Sat. 30 New England Championships Final Second Place
 
May
Sun. 8 National Invitational Rowing Championships Final 10th Place
 
October
Sun. 2 Textile River Regatta Final First Place
Sat. 15 Quinsigamond Snake Regatta Final Second Place
Sun. 23 Head of the Charles (Day Two - Events 50 & 44) Final 4th and 25th Places
Sat. 29 Head of the Fish Final Second Place
 
April
Sat. 8 Wesleyan, Colby and UMass (Class of 2003 Cup) Final First Place
Sun. 9 Bates Final First Place
Sat. 15 Williams, Conn College, Rochester and MIT (Donahue Cup) Final Second Place
Sat. 22 Colby, Ithaca, Trinity, UNH and Conn College Final First Place
Sun. 23 Tufts (Baker Cup), Washington College and Skidmore Final First Place
Sat. 29 BC (McCarthy/McGee Cup), UMass and Coast Guard Final Second Place
 
May
Sat. 6 New England Championships Final First Place
Fri. 12 National Invitational Rowing Championships Final Third Place
 
October
Sun. 1 Textile River Regatta TBA
Sat. 14 Quinsigamond Snake Regatta TBA
Sat. 21 Head of the Charles (Day One) TBA
Sun. 22 Head of the Charles (Day Two) TBA
Sat. 28 Head of the Fish Regatta TBA
# Exhibition
Bold team: Home event