Women's Rowing Places Varsity Eight and Second Varsity Eight in Finals of Home Regatta

Credit: Pat Guida '83
Credit: Pat Guida '83

WORCESTER -- Although just the second competition of the spring for WPI, Sunday's regatta on Lake Quinsigamond had a postseason feel to it as the event featured heat and finals/petite racing, as well as multiple nationally-ranked squads.  The Crimson and Gray excelled in the morning and qualified for the finals in both the varsity eight and second varsity eight. 

Racing in the finals with a consistent 10-13 mph tailwind, the Engineers, seventh in the latest CRCA/US Rowing Top 15 Coaches Poll, crossed the line fourth, behind three nationally-ranked boats, in a time of 6:57.28.  Top-ranked and defending NCAA champions Bates (6:44.50) won the race while fifth-ranked Hamilton (6:46.54) was second and No. 11 Pacific Lutheran (6:52.61) third.  In the morning heat race, the hosts bested NEWMAC rivals Simmons and Clark. 

The second varsity eight posted a time of 7:21.32 in the finals to place third.  Bates was first in a time of 7:02.1 followed by Hamilton (7:14.9).  WPI edged Pacific Lutheran (7:24.42) by over three seconds for third, extracting revenge for Saturday when the Lutes nipped the WPI  2V by just 0.87 seconds.   Earlier in the day the Boynton Hillers qualified for the finals by defeating Simmons. 

At press time the times of the morning heats and the third varsity eight results were not available. 

The Engineers are back in action Saturday on Lake Quinsigamond, facing off with Williams, Conn College, Simmons & Rochester for the Donahue Cup.


Varsity Eight
Madison Healey (Atkinson, NH) - Coxswain
Kinsey McNamara (Chelmsford, MA)
Jasmine Loukola (Wells, ME)
Melissa Bazakas-Chamberlain (Belmont, MA)
Marlies de Jong (Huntington Beach, CA)
Abby Sawyer (Uxbridge, MA)
Sarah Wutka (North Granby, CT)
Diana Celaj (Worcester, MA)
Eva Barinelli (Tewksbury, MA) 

Second Varsity Eight
Madeline Burke (Verona, NJ) - Coxswain
Pheobe Yeung (San Leandro, CA)
Maya Sun (Belmont, CA)
Rachel Lia (South Burlington, VT)
Alexandra Connor (Baldwinsville, NY)
Olivia Kiristis (Upton, MA)
Josephine Bowen (Lunenburg, MA)
Steph Silvestris (Rutland, MA)
Sarah St. Pierre (Maynard, MA) 

Third Varsity Eight
Larissa Naidoo (Acton, MA) - Coxswain
Rachel Peterson (Hastings, MN)
Liz Graveline (Litchfield, NH)
Kayla Legatt (Randolph, NJ)
Lillian Mell (Montana, CA)
Kylie Dickinson (Meredith, NH)
Amelia Harvey (Sudbury, MA)
Ally Sichler (Reading, PA)
Vanessa Legere (Hooksett, NH)