Men’s Rowing Wraps up 2015 Season at ECAC National Invitational

Men’s Rowing Wraps up 2015 Season at ECAC National Invitational

Worcester, MA --- WPI men's rowing was well represented Sunday in the ECAC National Invitational on Lake Quinsigamond.  The Engineers saw all four of its boats reach either the grand or petite finals as the Crimson and Gray competed for the final time in the spring of 2015. 

The revamped varsity eight boat nearly captured the petite final, falling by just over a quarter second to Bucknell (6:40.080 to 6:40.346) but placing ahead of Trinity (6:43.898), Marist (6:45.808), Washington College (6:53.672) and New Hampshire (6:56.375).  Earlier in the day, WPI missed the grand final after placing third (6:23.875) in its morning heat. 

The second varsity eight rowed to a fifth place finish in the grand final.  In a very entertaining race, the Engineers (6:39.661) were just behind Wesleyan (6:38.377) as the top New England boat while besting Williams (6:44.751).  Hobart (6:22.138) won the race followed by Michigan (6:27.764) and Bucknell (6:32.957).  The Boynton Hillers posted a nearly identical time of 6:39.605 in their morning heat. 

The Engineers trimmed nearly two seconds off its morning time in the third varsity eight, crossing the line in fifth (6:48.402) after a time of 6:50.224 in the heats.  The novice eight placed fifth in both the morning heats (7:07.779) and the afternoon petite finals (7:19.110). 

The ECAC Invitational marks the conclusion of the 2014-2015 season for WPI.   The Engineers will begin the 2015-2016 fall season at the Textile River Regatta on October 4th.

Photo by Michael Voorhis

Varsity Eight
Kelsey Regan (Winchendon, MA) - Coxswain
Michael Beinor (Sutton, MA)
Nick Cebry (Bedford, MA)
Brede Doerner (Branford, CT)
Joe Sperry (Northampton, MA)
Dean Schifilliti (Ossining, NY)
Matt Foley (Pepperell, MA)
Kendell Cotton (Harvard, MA)
Keegan Train (Minnetonka, MN) 

Second Varsity Eight
Julianna Mello (Dartmouth, MA) - Coxswain
Michael Eaton (Exeter, NH)
Paul Esteve (Colchester, CT)
Norm Harris (Gilford, NH)
Jackson Krupnick (Asheville, NC)
Keegan Cole (Spencer, MA)
Liam Rucker (Oakton, VA)
Danny Singer (Eldersburg, MD)
Matt Deptula (Budd Lake, NJ) 

Third Varsity Eight
Sarah Terwilliger (Guilford, CT) - Coxswain
Jeremy Hemingway (Westford, MA)
Ryan Killea (Hillsborough, CA)
Jack Perry (Londonderry, NH)
Paul Danielson (Niskayuna, NY)
Jack Harding (Lee, MA)
Nicholas Carabillo (Simsbury, CT)
Zach Estrella (Berkley, MA)
Scott Cazier (Wheat Ridge, CO) 

Novice Eight
Kenedi Heather (Taunton, MA) - Coxswain
James Vorosmarti (Center Valley, PA)
Devin Stevens (Northbridge, MA)
Zack Lingham (Guilford, CT)
Jonathan Metzger (Glastonbury, CT)
Gavin Yu (Changchun, China)
Jeremiah Leonard (Lyme Center, NH)
Alex Legere (Hooksett, NH)
Alex Kasparek (Brookline, NH)