Men's Rowing Begins 2018 Fall Season at the Head of the Riverfront Regatta

Men's Rowing Begins 2018 Fall Season at the Head of the Riverfront Regatta

Hartford, CT --- The WPI men's rowing program kicked off its 2018-2019 campaign competing on the Connecticut River in the Head of the Riverfront Regatta. The Crimson and Gray saw three boats race on the eights side and three additional shells on the four side.   

The varsity eight placed third in the open 8+ with a time of 16:38.77 followed by the second varsity eight in sixth (17:06.04) and third varsity eight in 13th (19:24.55). Wesleyan represented the top collegiate entry with a second-place 16:33.43.

Later in the day, the varsity four crossed the finish line first (19:23.19) and the second varsity four came home third (20:02.84) to sandwich an entry from Wesleyan (19:52.95). The third varsity four, meanwhile, came home fourth in the novice competition.

Following an off weekend, the Engineers continue the fall portion of the schedule hosting the Quinsigamond Snake Regatta on Saturday October 13th. 

 

Varsity Eight
Lily Olsen (Princeton, NJ) - Coxswain
Nathan Pietrowicz (Worcester, MA)
Kyle Coleman (Kingston, MA)
Daniel Tengden (Hanover, NH)
Ben Thornton (Merrimac, MA)
David Bovich (Verona, NJ)
Frank Campanelli (Avon, CT)
Isaac Beeman (Sammamish, WA)
Gabriel Kafka-Gibbons (Somerville, MA) 

Second Varsity Eight
Abby O'Sullivan (Templeton, MA) - Coxswain
Trevor Dowd (Fairfax, VA)
Marc Reardon (Auburn, NH)
Blake Dobay (Hopkinton, MA)
David Muse (Rye, NH)
Eric Motler (Schenectady, NY)
Matt Schueler (Bridgewater, NJ)
Mark Borghesani (Acton, MA)
Trai Jimeno (Brookline, MA) 

Third Varsity Eight
Ella Forbes (Bridgton, ME) - Coxswain
Brendan Train (Excelsior, MN)
Joe Crognale (Dedham, MA)
Bryce Corbitt (Andover, MA)
Brendan McCann (Stonington, CT)
Angelos Makras (Athens, Greece)
John McCarthy (Halifax, MA)
Connor Huftalen (Henniker, NH)
Peter Beretich (North Yarmouth, ME) 

Varsity Four
Lily Olsen (Princeton, NJ) - Coxswain
Nathan Pietrowicz (Worcester, MA)
Kyle Coleman (Kingston, MA)
Daniel Tengden (Hanover, NH)
Gabriel Kafka-Gibbons (Somerville, MA) 

Second Varsity Four
Ava Capuano (Prospect, CT) - Coxswain
David Bovich (Verona, NJ)
Ben Thornton (Merrimac, MA)
Isaac Beeman (Sammamish, WA)
Frank Campanelli (Avon, CT)

Third Varsity Four
Annali Nelson (Uncasville, CT) - Coxswain
Kiran Tremblay (Billerica, MA)
Neville Ingram (New Rochelle, NY)
Vasileios Boufidis (Nigrita, Greece)
Kenneth Armijo (Portsmouth, NH)