Licensed to Worcester Polytechnic Institute
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 2/5/2011 08:03 PM
                      Bridgewater State vs WPI - 2/5/2011                      
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Worcester Polytechnic Institut-NE  'A'                 NT    4:33.63  
     1) Anderson, Lauren R 21           2) Blom, Amanda L 21              
     3) Thomas, Kelsey L 21             4) Aubin, Alana M 20              
                  33.08   1:07.72 (1:07.72)     1:43.03 (35.31)   2:23.39 (1:15.67)
        2:56.31 (32.92)   3:35.41 (1:12.02)     4:02.93 (27.52)     4:33.63 (58.22)
  2 Worcester Polytechnic Institut-NE  'B'                 NT    4:38.70  
     1) Song, Kelin 18                  2) Colpas, Emily 19               
     3) Sargalski, Sam M 18             4) Sanz-Guerrero, Alex 21         
                  33.81   1:09.56 (1:09.56)     1:46.94 (37.38)   2:29.64 (1:20.08)
        3:00.79 (31.15)   3:38.93 (1:09.29)     4:07.40 (28.47)     4:38.70 (59.77)
  3 Bridgewater State University  'A'                 4:36.43    4:42.40  
     1) Phinney, Loren E 20             2) Hasson, Bridget M 20           
     3) White, Rhiannon A 20            4) McMillan, Caroline 23          
                  33.43   1:07.54 (1:07.54)     1:45.01 (37.47)   2:29.61 (1:22.07)
        3:02.14 (32.53)   3:40.03 (1:10.42)     4:09.75 (29.72)   4:42.40 (1:02.37)
  4 Worcester Polytechnic Institut-NE  'C'                 NT   x4:48.17  
     1) Heckley, Erin M 19              2) Kent, Sonja J 18               
     3) Lopez, Jess 20                  4) Meehan, Sarah K 18             
                  37.47   1:17.28 (1:17.28)     1:53.46 (36.18)   2:35.29 (1:18.01)
        3:07.80 (32.51)   3:46.77 (1:11.48)     4:15.58 (28.81)   4:48.17 (1:01.40)
  5 Worcester Polytechnic Institut-NE  'D'                 NT   x5:46.33  
     1) Biener, Jenny R 18              2) Garrity, Jetta R 20            
     3) Shelsky, Jess S 21              4) Gill, Jenny M 20               
                  37.44   1:54.28 (1:54.28)     2:38.32 (44.04)   3:12.80 (1:18.52)
        3:57.55 (44.75)   4:29.54 (1:16.74)     5:05.75 (36.21)   5:46.33 (1:16.79)
 -- Bridgewater State University  'B'                      NT        XDQ  
     1) Gillis, Ariel L 19              2) Poliseno, Gina 18              
     3) Hutchins, Julie 22              4) Armata, Kristen 20             
                  35.10   1:19.49 (1:19.49)     2:04.30 (44.81)   2:56.54 (1:37.05)
        3:43.90 (47.36)   4:50.33 (1:53.79)     5:21.83 (31.50)        DQ (1:10.24)
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Worcester Polytechnic Institut-NE  'A'                 NT    3:54.34  
     1) Chiang, Lee T 21                2) Catano, Nick F 21              
     3) Ruffing, Mason J 21             4) Green, Alford C 21             
                  28.05       58.75 (58.75)     1:30.25 (31.50)   2:07.31 (1:08.56)
        2:32.81 (25.50)     3:02.54 (55.23)     3:26.45 (23.91)     3:54.34 (51.80)
  2 Worcester Polytechnic Institut-NE  'B'                 NT    4:03.60  
     1) Lee, Joon-Ho J 18               2) Lybarger, Andrew R 20          
     3) Puksta, Vic C 19                4) Collins, Ben M 18              
                  31.08   1:05.06 (1:05.06)     1:35.19 (30.13)   2:09.89 (1:04.83)
        2:37.79 (27.90)   3:12.01 (1:02.12)     3:35.39 (23.38)     4:03.60 (51.59)
  3 Worcester Polytechnic Institut-NE  'C'                 NT   x4:07.78  
     1) Perez-Rogers, James C 19        2) Curran, Carl L 20              
     3) Cakounes, Rob N 21              4) Faszewski, Tyler E 18          
                  28.73       59.99 (59.99)     1:33.08 (33.09)   2:10.84 (1:10.85)
        2:38.63 (27.79)     3:10.83 (59.99)     3:37.86 (27.03)     4:07.78 (56.95)
  4 Bridgewater State University  'A'                 4:15.23    4:23.99  
     1) O'Connor, Reggie R 19           2) Schotter, Jay L 20             
     3) Silva, Luis 22                  4) O'Brien, Matthew 19            
                  29.70   1:09.52 (1:09.52)     1:42.77 (33.25)   2:21.33 (1:11.81)
        2:50.65 (29.32)   3:26.45 (1:05.12)     3:53.52 (27.07)     4:23.99 (57.54)
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peruffo, Heather A        19 Wpi Engineers-NE          NT   11:49.89  
                  30.15     1:03.91 (33.76)     1:38.78 (34.87)     2:14.13 (35.35)
        2:49.54 (35.41)     3:24.73 (35.19)     4:00.67 (35.94)     4:36.63 (35.96)
        5:12.71 (36.08)     5:48.94 (36.23)     6:24.97 (36.03)     7:01.22 (36.25)
        7:37.67 (36.45)     8:14.37 (36.70)     8:51.10 (36.73)     9:27.61 (36.51)
       10:03.98 (36.37)    10:40.22 (36.24)    11:15.76 (35.54)    11:49.89 (34.13)
  2 Heckley, Colleen E        21 Wpi Engineers-NE          NT   12:33.16  
                  33.15     1:10.09 (36.94)     1:47.82 (37.73)     2:25.33 (37.51)
        3:03.00 (37.67)     3:40.89 (37.89)     4:18.83 (37.94)     4:57.11 (38.28)
        5:35.10 (37.99)     6:12.96 (37.86)     6:50.87 (37.91)     7:28.94 (38.07)
        8:07.30 (38.36)     8:45.93 (38.63)     9:24.52 (38.59)    10:03.03 (38.51)
       10:40.79 (37.76)    11:18.65 (37.86)    11:56.34 (37.69)    12:33.16 (36.82)
  3 Garrity, Jetta R          20 Wpi Engineers-NE          NT   13:54.12  
                  37.97     1:19.32 (41.35)     2:02.58 (43.26)     2:45.62 (43.04)
        3:27.69 (42.07)     4:10.60 (42.91)     4:53.34 (42.74)     5:36.30 (42.96)
        6:18.87 (42.57)     7:01.40 (42.53)     7:42.08 (40.68)     8:23.55 (41.47)
        9:05.66 (42.11)     9:47.46 (41.80)    10:30.10 (42.64)    11:12.82 (42.72)
       11:53.95 (41.13)    12:34.51 (40.56)    13:14.74 (40.23)    13:54.12 (39.38)
  4 Minnette, Kimberly        18 BSU                 14:35.00   14:15.24  
                1:22.41     2:06.15 (43.74)     2:49.93 (43.78)     3:33.15 (43.22)
        4:16.04 (42.89)     4:59.53 (43.49)     5:42.14 (42.61)     6:24.83 (42.69)
        7:07.78 (42.95)     7:50.55 (42.77)     8:33.29 (42.74)     9:16.13 (42.84)
        9:59.92 (43.79)    10:43.44 (43.52)    11:26.86 (43.42)    12:10.61 (43.75)
       12:53.12 (42.51)    13:35.87 (42.75)    14:15.24 (39.37)        14:15.24 ( )
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spazzarini, Eric A        20 Wpi Engineers-NE          NT   10:39.83  
                  27.27       56.97 (29.70)     1:27.76 (30.79)     1:58.73 (30.97)
        2:30.15 (31.42)     3:02.01 (31.86)     3:34.43 (32.42)     4:06.86 (32.43)
        4:39.91 (33.05)     5:13.08 (33.17)     5:46.10 (33.02)     6:19.21 (33.11)
        6:52.68 (33.47)     7:26.62 (33.94)     7:58.32 (31.70)     8:30.83 (32.51)
        9:03.42 (32.59)     9:36.29 (32.87)    10:08.69 (32.40)    10:39.83 (31.14)
  2 Catano, Nick F            21 Wpi Engineers-NE          NT   10:57.94  
                  27.75       57.66 (29.91)     1:28.65 (30.99)     2:00.76 (32.11)
        2:33.50 (32.74)     3:06.54 (33.04)     3:39.61 (33.07)     4:13.21 (33.60)
        4:46.58 (33.37)     5:20.15 (33.57)     5:54.02 (33.87)     6:27.96 (33.94)
        7:01.81 (33.85)     7:35.57 (33.76)     8:09.57 (34.00)     8:43.62 (34.05)
        9:17.91 (34.29)     9:52.01 (34.10)    10:25.85 (33.84)    10:57.94 (32.09)
  3 Coffin, Spencer T         19 Wpi Engineers-NE          NT   11:59.16  
                  31.03     1:05.08 (34.05)     1:39.88 (34.80)     2:15.49 (35.61)
        2:51.43 (35.94)     3:27.49 (36.06)     4:03.77 (36.28)     4:40.35 (36.58)
        5:17.06 (36.71)     5:54.10 (37.04)     6:30.98 (36.88)     7:08.04 (37.06)
        7:44.80 (36.76)     8:21.99 (37.19)     8:58.86 (36.87)     9:35.14 (36.28)
       10:11.09 (35.95)    10:47.68 (36.59)    11:23.92 (36.24)    11:59.16 (35.24)
  4 Ferdinand, Gerard         19 BSU                 12:00.11   12:01.71  
                  30.45     1:04.49 (34.04)     1:40.14 (35.65)     2:16.74 (36.60)
        2:53.97 (37.23)     3:31.07 (37.10)     4:08.32 (37.25)     4:45.94 (37.62)
        5:22.93 (36.99)     5:59.80 (36.87)     6:37.19 (37.39)     7:14.18 (36.99)
        7:50.92 (36.74)     8:27.65 (36.73)     9:03.82 (36.17)     9:40.33 (36.51)
       10:16.37 (36.04)    10:52.69 (36.32)    11:28.37 (35.68)    12:01.71 (33.34)
  5 Grebe, Will C             18 Wpi Engineers-NE          NT  x12:48.29  
                  31.69     1:07.83 (36.14)     1:46.09 (38.26)     2:25.02 (38.93)
        3:04.49 (39.47)     3:44.09 (39.60)     4:23.00 (38.91)     5:02.01 (39.01)
        5:41.39 (39.38)     6:20.11 (38.72)     6:59.50 (39.39)     7:38.55 (39.05)
        8:17.79 (39.24)     8:57.74 (39.95)     9:37.03 (39.29)    10:15.63 (38.60)
       10:54.31 (38.68)    11:32.61 (38.30)    12:11.27 (38.66)    12:48.29 (37.02)
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aubin, Alana M            20 Wpi Engineers-NE          NT    2:07.22  
                  29.38     1:01.77 (32.39)     1:34.71 (32.94)     2:07.22 (32.51)
  2 Shelsky, Jess S           21 Wpi Engineers-NE          NT    2:14.60  
                  30.25     1:03.72 (33.47)     1:38.84 (35.12)     2:14.60 (35.76)
  3 Thomas, Kelsey L          21 Wpi Engineers-NE          NT    2:20.35  
                  32.29     1:08.19 (35.90)     1:45.56 (37.37)     2:20.35 (34.79)
  4 Hutchins, Julie           22 BSU                  2:47.82    2:53.80  
                  37.60     1:22.09 (44.49)     2:09.62 (47.53)     2:53.80 (44.18)
 -- Biener, Jenny R           18 Wpi Engineers-NE          NT   X2:23.64  
                  33.30     1:09.71 (36.41)     1:46.76 (37.05)     2:23.64 (36.88)
 -- Blom, Amanda L            21 Wpi Engineers-NE          NT   X2:23.71  
                  31.71     1:06.53 (34.82)     1:44.71 (38.18)     2:23.71 (39.00)
 -- Gill, Jenny M             20 Wpi Engineers-NE          NT   X2:26.98  
                  34.00     1:11.34 (37.34)     1:49.83 (38.49)     2:26.98 (37.15)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Puksta, Vic C             19 Wpi Engineers-NE          NT    1:59.10  
                  27.03       56.90 (29.87)     1:28.03 (31.13)     1:59.10 (31.07)
  2 Perez-Rogers, James C     19 Wpi Engineers-NE          NT    2:03.43  
                  27.86       59.43 (31.57)     1:32.00 (32.57)     2:03.43 (31.43)
  3 Ferdinand, Gerard         19 BSU                  2:02.53    2:06.55  
                  29.69     1:02.23 (32.54)     1:34.79 (32.56)     2:06.55 (31.76)
  4 Chan, Joshua K            20 Wpi Engineers-NE          NT    2:10.33  
                  29.25     1:02.75 (33.50)     1:37.46 (34.71)     2:10.33 (32.87)
  5 Hudzik, Colin                BSU                  2:17.68    2:15.89  
                  29.19     1:02.66 (33.47)     1:38.30 (35.64)     2:15.89 (37.59)
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phinney, Loren E          20 BSU                  1:04.17    1:06.74  
                  33.17     1:06.74 (33.57)                                        
  2 Anderson, Lauren R        21 Wpi Engineers-NE          NT    1:07.49  
                  33.24     1:07.49 (34.25)                                        
  3 Lopez, Jess               20 Wpi Engineers-NE          NT    1:10.47  
                  34.69     1:10.47 (35.78)                                        
  4 Meehan, Sarah K           18 Wpi Engineers-NE          NT    1:13.04  
                  35.02     1:13.04 (38.02)                                        
  5 Gillis, Ariel L           19 BSU                  1:14.90    1:16.39  
                  36.68     1:16.39 (39.71)                                        
  6 Armata, Kristen           20 BSU                  1:29.58    1:28.09  
                  41.58     1:28.09 (46.51)                                        
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chiang, Lee T             21 Wpi Engineers-NE          NT    1:00.73  
                  28.93     1:00.73 (31.80)                                        
  2 O'Connor, Reggie R        19 BSU                  1:04.07    1:04.53  
                  31.56     1:04.53 (32.97)                                        
  3 Lee, Joon-Ho J            18 Wpi Engineers-NE          NT    1:05.21  
                  31.80     1:05.21 (33.41)                                        
  4 Green, Alford C           21 Wpi Engineers-NE          NT    1:05.83  
                  32.69     1:05.83 (33.14)                                        
 -- Cakounes, Rob N           21 Wpi Engineers-NE          NT   X1:04.54  
                  31.87     1:04.54 (32.67)                                        
 -- Carter, Michael           21 Wpi Engineers-NE          NT   X1:09.54  
                  33.01     1:09.54 (36.53)                                        
 -- Gallagher, Scott          20 Wpi Engineers-NE          NT   X1:10.16  
                  33.98     1:10.16 (36.18)                                        
 -- Prouty, Eric E            20 Wpi Engineers-NE          NT   X1:19.07  
                  38.19     1:19.07 (40.88)                                        
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colpas, Emily             19 Wpi Engineers-NE          NT    1:21.85  
                  39.15     1:21.85 (42.70)                                        
  2 Hasson, Bridget M         20 BSU                  1:22.74    1:22.62  
                  38.64     1:22.62 (43.98)                                        
  3 La Bella, Toni D          20 Wpi Engineers-NE          NT    1:24.00  
                  39.48     1:24.00 (44.52)                                        
  4 Stone, Nikole             20 Wpi Engineers-NE          NT    1:26.82  
                  40.78     1:26.82 (46.04)                                        
  5 Poliseno, Gina            18 BSU                  1:33.12    1:37.59  
                  45.93     1:37.59 (51.66)                                        
 -- Anglin, Nesa              20 Wpi Engineers-NE          NT   X1:38.47  
                  47.76     1:38.47 (50.71)                                        
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Cullen S         19 Wpi Engineers-NE          NT    1:07.59  
                  31.52     1:07.59 (36.07)                                        
  2 Schotter, Jay L           20 BSU                  1:10.63    1:11.17  
                  33.62     1:11.17 (37.55)                                        
  3 Dal Molin, Erick D           BSU                  1:12.44    1:12.71  
                  35.00     1:12.71 (37.71)                                        
  4 Collins, Ben M            18 Wpi Engineers-NE          NT    1:16.05  
                  34.72     1:16.05 (41.33)                                        
  5 Gendreau, Zach T          19 Wpi Engineers-NE          NT    1:18.52  
                  36.71     1:18.52 (41.81)                                        
  6 Cangello, Tony J          18 Wpi Engineers-NE          NT   x1:19.61  
                  37.86     1:19.61 (41.75)                                        
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kent, Sonja J             18 Wpi Engineers-NE          NT    2:23.84  
                  30.97     1:06.91 (35.94)     1:44.44 (37.53)     2:23.84 (39.40)
  2 White, Rhiannon A         20 BSU                  2:33.80    2:35.68  
                  34.53     1:13.87 (39.34)     1:53.90 (40.03)     2:35.68 (41.78)
  3 Sanz-Guerrero, Alex       21 Wpi Engineers-NE          NT    2:46.85  
                  34.50     1:13.78 (39.28)     1:58.03 (44.25)     2:46.85 (48.82)
  4 Sargalski, Sam M          18 Wpi Engineers-NE          NT    2:47.83  
                  34.51     1:16.77 (42.26)     2:01.35 (44.58)     2:47.83 (46.48)
  5 Ciancola, Cassandra       19 BSU                       NT    3:29.64  
                  38.70     1:29.78 (51.08)     2:29.54 (59.76)   3:29.64 (1:00.10)
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lybarger, Andrew R        20 Wpi Engineers-NE          NT    1:58.74  
                  25.64       55.34 (29.70)     1:26.61 (31.27)     1:58.74 (32.13)
  2 Coffin, Spencer T         19 Wpi Engineers-NE          NT    2:22.77  
                  29.26     1:04.48 (35.22)     1:43.84 (39.36)     2:22.77 (38.93)
  3 Faszewski, Tyler E        18 Wpi Engineers-NE          NT    2:33.37  
                  31.30     1:10.62 (39.32)     1:52.53 (41.91)     2:33.37 (40.84)
  4 Perez-Rogers, James C     19 Wpi Engineers-NE          NT   x2:38.51  
                  29.98     1:06.62 (36.64)     1:51.34 (44.72)     2:38.51 (47.17)
  5 Silva, Luis               22 BSU                       NT    2:53.06  
                  34.26     1:16.58 (42.32)     2:02.75 (46.17)     2:53.06 (50.31)
 -- Deragon, Ethan E          19 Wpi Engineers-NE          NT   X2:28.63  
                  30.59     1:08.23 (37.64)     1:48.17 (39.94)     2:28.63 (40.46)
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Song, Kelin               18 Wpi Engineers-NE          NT      27.29  
  2 Shelsky, Jess S           21 Wpi Engineers-NE          NT      27.88  
  3 Thomas, Kelsey L          21 Wpi Engineers-NE          NT      28.57  
  4 McMillan, Caroline        23 BSU                    27.80      28.66  
  5 Gillis, Ariel L           19 BSU                    28.99      30.04  
  6 Gale, Lauren              20 BSU                    29.62      32.33  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruffing, Mason J          21 Wpi Engineers-NE          NT      23.26  
  2 Curran, Carl L            20 Wpi Engineers-NE          NT      24.85  
  3 O'Brien, Matthew          19 BSU                    24.83      25.19  
  4 Chan, Joshua K            20 Wpi Engineers-NE          NT      25.95  
  5 Dal Molin, Erick D           BSU                    24.73      26.09  
  6 Coutinho, Alex D          20 BSU                    26.06      26.47  
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goerke, Marissa           18 Wpi Engineers-NE          NT     213.60  
  2 McCallum, Hannah L        19 Wpi Engineers-NE          NT     177.05  
  3 Capone, Samantha          18 BSU                   147.55     153.00  
 
Event 16  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayes, Casey L            19 Wpi Engineers-NE          NT     219.65  
  2 Wilde, Jake                  BSU                   117.70     134.40  
  3 Schoen, Craig             19 BSU                   139.28     124.65  
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Song, Kelin               18 Wpi Engineers-NE          NT      59.25  
                  28.68       59.25 (30.57)                                        
  2 Kent, Sonja J             18 Wpi Engineers-NE          NT      59.52  
                  28.78       59.52 (30.74)                                        
  3 McMillan, Caroline        23 BSU                  1:01.41    1:04.51  
                  31.11     1:04.51 (33.40)                                        
  4 Colpas, Emily             19 Wpi Engineers-NE          NT    1:06.75  
                  32.37     1:06.75 (34.38)                                        
  5 Minnette, Kimberly        18 BSU                  1:09.25    1:07.64  
                  33.07     1:07.64 (34.57)                                        
  6 Wall, Kelsey A            18 Wpi Engineers-NE          NT   x1:07.69  
                  32.70     1:07.69 (34.99)                                        
  7 Jacques, Miye K           19 Wpi Engineers-NE          NT   x1:10.18  
                  34.17     1:10.18 (36.01)                                        
  8 Armata, Kristen           20 BSU                  1:13.27    1:12.14  
                  32.65     1:12.14 (39.49)                                        
  9 Anglin, Nesa              20 Wpi Engineers-NE          NT   x1:26.65  
                  42.02     1:26.65 (44.63)                                        
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gendreau, Zach T          19 Wpi Engineers-NE          NT      54.69  
                  26.93       54.69 (27.76)                                        
  2 O'Brien, Matthew          19 BSU                    55.42      55.26  
                  26.21       55.26 (29.05)                                        
  3 Workman, Nick D           20 Wpi Engineers-NE          NT      59.42  
                  28.20       59.42 (31.22)                                        
  4 Coutinho, Alex D          20 BSU                    57.37      59.47  
                  27.82       59.47 (31.65)                                        
  5 Deragon, Ethan E          19 Wpi Engineers-NE          NT    1:00.07  
                  28.36     1:00.07 (31.71)                                        
  6 Hudzik, Colin                BSU                  1:01.57    1:00.48  
                  28.28     1:00.48 (32.20)                                        
 -- Gallagher, Scott          20 Wpi Engineers-NE          NT     X58.43  
                  28.06       58.43 (30.37)                                        
 -- Prouty, Eric E            20 Wpi Engineers-NE          NT   X1:00.34  
                  29.63     1:00.34 (30.71)                                        
 -- Carter, Michael           21 Wpi Engineers-NE          NT   X1:00.72  
                  29.24     1:00.72 (31.48)                                        
 -- Suarez, Matthew           20 Wpi Engineers-NE          NT   X1:05.01  
                  30.15     1:05.01 (34.86)                                        
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phinney, Loren E          20 BSU                  2:21.81    2:22.89  
                  34.53     1:10.76 (36.23)     1:46.93 (36.17)     2:22.89 (35.96)
  2 Peruffo, Heather A        19 Wpi Engineers-NE          NT    2:24.11  
                  33.60     1:10.28 (36.68)     1:47.87 (37.59)     2:24.11 (36.24)
  3 La Bella, Toni D          20 Wpi Engineers-NE          NT    2:27.37  
                  35.16     1:11.98 (36.82)     1:49.74 (37.76)     2:27.37 (37.63)
  4 Anderson, Lauren R        21 Wpi Engineers-NE          NT    2:28.82  
                  34.77     1:12.12 (37.35)     1:50.68 (38.56)     2:28.82 (38.14)
  5 Gillis, Ariel L           19 BSU                  2:42.53    2:46.07  
                  38.33     1:20.06 (41.73)     2:02.82 (42.76)     2:46.07 (43.25)
  6 Ciancola, Cassandra       19 BSU                  3:00.78    2:59.28  
                  40.21     1:27.49 (47.28)     2:13.93 (46.44)     2:59.28 (45.35)
 -- Heckley, Erin M           19 Wpi Engineers-NE          NT   X2:45.09  
                  38.62     1:21.08 (42.46)     2:03.83 (42.75)     2:45.09 (41.26)
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruffing, Mason J          21 Wpi Engineers-NE          NT    2:02.90  
                  29.14       59.40 (30.26)     1:31.04 (31.64)     2:02.90 (31.86)
  2 Spazzarini, Eric A        20 Wpi Engineers-NE          NT    2:17.97  
                  30.96     1:05.49 (34.53)     1:41.49 (36.00)     2:17.97 (36.48)
  3 Chiang, Lee T             21 Wpi Engineers-NE          NT    2:21.36  
                  31.68     1:06.21 (34.53)     1:43.80 (37.59)     2:21.36 (37.56)
  4 O'Connor, Reggie R        19 BSU                       NT    2:24.73  
                  34.46     1:10.85 (36.39)     1:48.11 (37.26)     2:24.73 (36.62)
 -- Lucker, John              19 Wpi Engineers-NE          NT   X2:25.34  
                  33.32     1:10.38 (37.06)     1:48.66 (38.28)     2:25.34 (36.68)
 -- Faszewski, Tyler E        18 Wpi Engineers-NE          NT   X2:37.91  
                  36.48     1:16.61 (40.13)     1:57.74 (41.13)     2:37.91 (40.17)
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colpas, Emily             19 Wpi Engineers-NE          NT    2:54.93  
                  40.38     1:24.80 (44.42)     2:09.87 (45.07)     2:54.93 (45.06)
  2 Sanz-Guerrero, Alex       21 Wpi Engineers-NE          NT    2:56.19  
                  40.71     1:26.22 (45.51)     2:12.27 (46.05)     2:56.19 (43.92)
  3 White, Rhiannon A         20 BSU                  2:52.84    2:56.73  
                  41.49     1:26.64 (45.15)     2:12.06 (45.42)     2:56.73 (44.67)
  4 Garrity, Jetta R          20 Wpi Engineers-NE          NT    2:59.80  
                  40.54     1:26.87 (46.33)     2:13.98 (47.11)     2:59.80 (45.82)
  5 Biener, Jenny R           18 Wpi Engineers-NE          NT   x3:06.15  
                  43.38     1:31.44 (48.06)     2:19.31 (47.87)     3:06.15 (46.84)
  6 Stone, Nikole             20 Wpi Engineers-NE          NT   x3:06.83  
                  42.09     1:28.28 (46.19)     2:17.61 (49.33)     3:06.83 (49.22)
  7 Poliseno, Gina            18 BSU                  3:22.37    3:25.51  
                  45.80     1:37.88 (52.08)     2:31.66 (53.78)     3:25.51 (53.85)
  8 Lawson, Jacqueline           BSU                       NT    4:10.87  
                  56.23   1:59.55 (1:03.32)   3:05.37 (1:05.82)   4:10.87 (1:05.50)
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lybarger, Andrew R        20 Wpi Engineers-NE          NT    2:20.45  
                  33.22   2:20.45 (1:47.23)                                        
  2 Curran, Carl L            20 Wpi Engineers-NE          NT    2:34.94  
  3 Schotter, Jay L           20 BSU                  2:41.50    2:36.77  
                  34.15   2:36.77 (2:02.62)                                        
  4 Puksta, Vic C             19 Wpi Engineers-NE          NT    2:38.71  
                  34.74   2:38.71 (2:03.97)                                        
  5 Dal Molin, Erick D           BSU                  2:43.32    2:55.40  
                  34.82   2:55.40 (2:20.58)                                        
 -- Chan, Joshua K            20 Wpi Engineers-NE          NT   X2:40.57  
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phinney, Loren E          20 BSU                  5:38.60    5:50.54  
                  32.16     1:06.59 (34.43)     1:41.58 (34.99)     2:17.22 (35.64)
        2:52.65 (35.43)     3:28.14 (35.49)     4:04.10 (35.96)     4:39.65 (35.55)
        5:15.64 (35.99)     5:50.54 (34.90)                                        
  2 Hutchins, Julie           22 BSU                  7:48.65    7:35.07  
                  38.54     1:23.45 (44.91)     2:10.87 (47.42)     2:58.41 (47.54)
        3:45.33 (46.92)     4:33.14 (47.81)     5:19.80 (46.66)     6:07.62 (47.82)
        6:51.65 (44.03)     7:35.07 (43.42)                                        
 -- Meehan, Sarah K           18 Wpi Engineers-NE          NT   X5:58.24  
                  33.09     1:09.12 (36.03)     1:46.08 (36.96)     2:22.48 (36.40)
        2:58.81 (36.33)     3:35.03 (36.22)     4:11.38 (36.35)     4:47.51 (36.13)
        5:23.78 (36.27)     5:58.24 (34.46)                                        
 -- Shelsky, Jess S           21 Wpi Engineers-NE          NT   X6:21.05  
                  31.21     1:05.35 (34.14)     1:41.27 (35.92)     2:18.87 (37.60)
        2:57.87 (39.00)     3:38.43 (40.56)     4:19.59 (41.16)     5:01.23 (41.64)
        5:41.75 (40.52)     6:21.05 (39.30)                                        
 -- Gill, Jenny M             20 Wpi Engineers-NE          NT   X7:00.75  
                  36.15     1:17.03 (40.88)     1:59.19 (42.16)     2:41.82 (42.63)
        3:24.71 (42.89)     4:08.09 (43.38)     4:52.28 (44.19)     5:35.76 (43.48)
        6:19.14 (43.38)     7:00.75 (41.61)                                        
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferdinand, Gerard         19 BSU                  5:40.69    5:49.29  
                  30.68     1:04.90 (34.22)     1:40.34 (35.44)     2:16.93 (36.59)
        2:53.39 (36.46)     3:30.33 (36.94)     4:07.39 (37.06)     4:43.87 (36.48)
        5:19.53 (35.66)     5:49.29 (29.76)                                        
  2 Hudzik, Colin                BSU                       NT    6:22.50  
                  31.74     1:06.64 (34.90)     1:44.19 (37.55)     2:23.95 (39.76)
        3:04.38 (40.43)     3:45.10 (40.72)     4:25.66 (40.56)     5:05.65 (39.99)
        5:44.72 (39.07)     6:22.50 (37.78)                                        
 -- Lee, Joon-Ho J            18 Wpi Engineers-NE          NT   X5:29.25  
                  28.42     1:00.80 (32.38)     1:34.07 (33.27)     2:07.92 (33.85)
        2:41.46 (33.54)     3:15.10 (33.64)     3:49.23 (34.13)     4:23.00 (33.77)
        4:56.89 (33.89)     5:29.25 (32.36)                                        
 -- O'Brien, Cullen S         19 Wpi Engineers-NE          NT   X5:39.89  
                  29.70     1:03.64 (33.94)     1:38.61 (34.97)     2:13.91 (35.30)
        2:49.41 (35.50)     3:24.34 (34.93)     3:59.70 (35.36)     4:34.76 (35.06)
        5:09.11 (34.35)     5:39.89 (30.78)                                        
 -- Green, Alford C           21 Wpi Engineers-NE          NT   X5:49.36  
                  25.58       56.86 (31.28)     1:30.77 (33.91)     2:05.46 (34.69)
        2:42.57 (37.11)     3:19.75 (37.18)     3:57.69 (37.94)     4:36.83 (39.14)
        5:15.16 (38.33)     5:49.36 (34.20)                                        
 -- Workman, Nick D           20 Wpi Engineers-NE          NT   X6:11.52  
                  31.44     1:06.92 (35.48)     1:43.92 (37.00)     2:22.48 (38.56)
        3:00.76 (38.28)     3:39.34 (38.58)     4:17.69 (38.35)     4:55.98 (38.29)
        5:34.44 (38.46)     6:11.52 (37.08)                                        
 
Event 25  Women 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gale, Lauren              20 BSU                    31.86      32.33  
  2 Hasson, Bridget M         20 BSU                    30.55      32.72  
  3 Ciancola, Cassandra       19 BSU                    33.65      37.07  
 -- Aubin, Alana M            20 Wpi Engineers-NE          NT     X29.13  
 -- Thomas, Kelsey L          21 Wpi Engineers-NE          NT     X30.92  
 -- Sargalski, Sam M          18 Wpi Engineers-NE          NT     X30.96  
 -- Lopez, Jess               20 Wpi Engineers-NE          NT     X31.44  
 -- Anderson, Lauren R        21 Wpi Engineers-NE          NT     X32.33  
 -- Wall, Kelsey A            18 Wpi Engineers-NE          NT     X36.13  
 -- Jacques, Miye K           19 Wpi Engineers-NE          NT     X38.09  
 -- Garrity, Jetta R          20 Wpi Engineers-NE          NT     X38.86  
 
Event 26  Men 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silva, Luis               22 BSU                    27.83      28.33  
  2 Coutinho, Alex D          20 BSU                    28.51      29.73  
 -- Cakounes, Rob N           21 Wpi Engineers-NE          NT     X27.56  
 -- Catano, Nick F            21 Wpi Engineers-NE          NT     X28.31  
 -- Lucker, John              19 Wpi Engineers-NE          NT     X28.61  
 
Event 27  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Capone, Samantha          18 BSU                   165.90     146.65  
 -- Goerke, Marissa           18 Wpi Engineers-NE          NT    X183.65  
 -- McCallum, Hannah L        19 Wpi Engineers-NE          NT    X205.60  
 
Event 28  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilde, Jake                  BSU                       NT     135.30  
  2 Schoen, Craig             19 BSU                   131.50     114.20  
 -- Hayes, Casey L            19 Wpi Engineers-NE          NT    X242.10  
 
Event 29  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Rhiannon A         20 BSU                  5:17.79    5:30.19  
                  36.17     1:18.67 (42.50)     2:01.25 (42.58)     2:43.76 (42.51)
        3:30.56 (46.80)     4:17.67 (47.11)     4:55.40 (37.73)     5:30.19 (34.79)
  2 Minnette, Kimberly        18 BSU                       NT    6:23.21  
                  43.01     1:34.80 (51.79)   3:16.23 (1:41.43)     4:06.82 (50.59)
        4:59.15 (52.33)     5:43.14 (43.99)     6:23.21 (40.07)         6:23.21 ( )
 -- Aubin, Alana M            20 Wpi Engineers-NE          NT   X5:15.22  
                  31.56     1:09.09 (37.53)     1:51.04 (41.95)     2:31.11 (40.07)
        3:18.48 (47.37)     4:05.65 (47.17)     4:41.04 (35.39)     5:15.22 (34.18)
 -- La Bella, Toni D          20 Wpi Engineers-NE          NT   X5:25.69  
                  34.51     1:16.88 (42.37)     1:57.26 (40.38)     2:35.77 (38.51)
        3:24.63 (48.86)     4:13.72 (49.09)     4:50.43 (36.71)     5:25.69 (35.26)
 -- Blom, Amanda L            21 Wpi Engineers-NE          NT   X5:27.54  
                  34.45     1:16.64 (42.19)     2:00.99 (44.35)     2:44.70 (43.71)
        3:27.68 (42.98)     4:11.77 (44.09)     4:50.52 (38.75)     5:27.54 (37.02)
 
Event 30  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Connor, Reggie R        19 BSU                       NT    4:57.63  
                  30.29     1:05.97 (35.68)     1:45.24 (39.27)     2:23.18 (37.94)
        3:07.81 (44.63)     3:52.66 (44.85)     4:25.73 (33.07)     4:57.63 (31.90)
  2 Schotter, Jay L           20 BSU                  5:22.62    5:15.01  
                  33.78     1:15.67 (41.89)     1:57.53 (41.86)     2:38.40 (40.87)
        3:20.75 (42.35)     4:04.53 (43.78)     4:40.43 (35.90)     5:15.01 (34.58)
 -- Lybarger, Andrew R        20 Wpi Engineers-NE          NT   X4:27.45  
                  25.98       56.81 (30.83)     1:30.42 (33.61)     2:03.56 (33.14)
        2:43.35 (39.79)     3:24.22 (40.87)     3:56.72 (32.50)     4:27.45 (30.73)
 -- Collins, Ben M            18 Wpi Engineers-NE          NT   X4:45.11  
                  27.89     1:01.23 (33.34)     1:38.17 (36.94)     2:14.44 (36.27)
        2:58.27 (43.83)     3:41.25 (42.98)     4:13.78 (32.53)     4:45.11 (31.33)
 -- Puksta, Vic C             19 Wpi Engineers-NE          NT   X4:56.38  
                  30.68     1:05.79 (35.11)     1:46.18 (40.39)     2:24.63 (38.45)
        3:06.57 (41.94)     3:49.13 (42.56)     4:23.32 (34.19)     4:56.38 (33.06)
 -- Deragon, Ethan E          19 Wpi Engineers-NE          NT   X5:15.78  
                  31.57     1:08.56 (36.99)     1:49.24 (40.68)     2:28.29 (39.05)
        3:16.53 (48.24)     4:03.29 (46.76)     4:40.50 (37.21)     5:15.78 (35.28)
 
Event 31  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bridgewater State University  'A'                 1:52.02    1:59.13  
     1) Hasson, Bridget M 20            2) Gillis, Ariel L 19             
     3) Gale, Lauren 20                 4) McMillan, Caroline 23          
                  30.26     1:00.03 (29.77)     1:30.01 (29.98)     1:59.13 (29.12)
  2 Bridgewater State University  'B'                      NT    2:08.98  
     1) Armata, Kristen 20              2) Ciancola, Cassandra 19         
     3) Minnette, Kimberly 18           4) Poliseno, Gina 18              
                  33.69     1:08.36 (34.67)     1:36.35 (27.99)     2:08.98 (32.63)
 -- Worcester Polytechnic Institut-NE  'B'                 NT   X1:51.03  
     1) Sargalski, Sam M 18             2) Song, Kelin 18                 
     3) Kent, Sonja J 18                4) Meehan, Sarah K 18             
                  28.31       55.51 (27.20)     1:22.99 (27.48)     1:51.03 (28.04)
 -- Worcester Polytechnic Institut-NE  'A'                 NT   X1:55.30  
     1) Thomas, Kelsey L 21             2) Blom, Amanda L 21              
     3) Anderson, Lauren R 21           4) Sanz-Guerrero, Alex 21         
                  28.84       58.03 (29.19)     1:27.32 (29.29)     1:55.30 (27.98)
 -- Worcester Polytechnic Institut-NE  'D'                 NT   X2:04.65  
     1) Peruffo, Heather A 19           2) Wall, Kelsey A 18              
     3) Goerke, Marissa 18              4) Heckley, Erin M 19             
                  28.53     1:00.45 (31.92)     1:31.92 (31.47)     2:04.65 (32.73)
 -- Worcester Polytechnic Institut-NE  'C'                 NT   X2:09.52  
     1) Heckley, Colleen E 21           2) Jacques, Miye K 19             
     3) La Bella, Toni D 20             4) Anglin, Nesa 20                
                  31.53     1:03.55 (32.02)     1:33.12 (29.57)     2:09.52 (36.40)
 
Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bridgewater State University  'A'                 1:39.17    1:41.17  
     1) Silva, Luis 22                  2) Dal Molin, Erick D             
     3) Ferdinand, Gerard 19            4) O'Brien, Matthew 19            
                  26.56       50.93 (24.37)     1:16.23 (25.30)     1:41.17 (24.94)
 -- Worcester Polytechnic Institut-NE  'A'                 NT   X1:32.89  
     1) Catano, Nick F 21               2) Chiang, Lee T 21               
     3) Green, Alford C 21              4) Ruffing, Mason J 21            
                  24.57       46.94 (22.37)     1:09.71 (22.77)     1:32.89 (23.18)
 -- Worcester Polytechnic Institut-NE  'B'                 NT   X1:35.87  
     1) Collins, Ben M 18               2) Lybarger, Andrew R 20          
     3) Puksta, Vic C 19                4) Curran, Carl L 20              
                  24.83       47.00 (22.17)     1:11.50 (24.50)     1:35.87 (24.37)
 -- Worcester Polytechnic Institut-NE  'C'                 NT   X1:39.47  
     1) Workman, Nick D 20              2) Spazzarini, Eric A 20          
     3) O'Brien, Cullen S 19            4) Perez-Rogers, James C 19       
                  26.93       51.30 (24.37)     1:15.81 (24.51)     1:39.47 (23.66)
 -- Worcester Polytechnic Institut-NE  'D'                 NT   X1:45.02  
     1) Cangello, Tony J 18             2) Grebe, Will C 18               
     3) Lucker, John 19                 4) Prouty, Eric E 20              
                  27.04       52.24 (25.20)     1:17.14 (24.90)     1:45.02 (27.88)
 -- Worcester Polytechnic Institut-NE  'E'                 NT   X1:47.24  
     1) Suarez, Matthew 20              2) Coffin, Spencer T 19           
     3) Deragon, Ethan E 19             4) Gallagher, Scott 20            
                  28.99       52.48 (23.49)     1:20.29 (27.81)     1:47.24 (26.95)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 32                    
 
  1. Worcester Polytechnic Institut      152   2. Bridgewater State University        116
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 32                     
 
  1. Worcester Polytechnic Institut      153   2. Bridgewater State University        109