Licensed to Clark University       HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 1/29/2014 10:11 PM
                           Clark vs WPI - 1/29/2014                            
                                    Results                                    
 
Event 2  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matthew Suarez            FR Wpi Engineers         211.25     197.25    9  
 
Event 4  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Worcester Polytechnic Institut  'A'               1:35.15    1:40.12   11  
     1) Matt Houghton FR                2) Andrew Kelleher FR             
     3) Erick Burgwardt FR              4) Andrew Bauer FR                
                  26.76       54.58 (27.82)     1:18.00 (23.42)     1:40.12 (22.12)
  2 Worcester Polytechnic Institut  'C'                    NT    1:44.35    4  
     1) Phineas O'Brien-Milne FR        2) Adam Trumbley JR               
     3) Benjamin List JR                4) Bryan Adie FR                  
                  26.60       56.53 (29.93)     1:20.90 (24.37)     1:44.35 (23.45)
  3 Clark University  'A'                             1:45.36    1:45.44    2  
     1) Will Hurley SO                  2) Josh Kent SR                   
     3) Clive Green SR                  4) Jack Hall JR                   
                  27.93       58.41 (30.48)     1:22.68 (24.27)     1:45.44 (22.76)
  4 Worcester Polytechnic Institut  'B'                    NT    1:46.34  
     1) Joon-Ho Lee SR                  2) Keith Gagnon JR                
     3) Eric Spazzarini PG              4) Ben Collins SR                 
                  28.64       59.05 (30.41)     1:23.01 (23.96)     1:46.34 (23.33)
  5 Clark University  'B'                                  NT    1:51.75  
     1) Arjuna Shenoy SO                2) David Powers SO                
     3) Mark Crisafulli SO              4) Josh Feinberg SO               
                  28.39       58.97 (30.58)     1:26.90 (27.93)     1:51.75 (24.85)
  6 Clark University  'C'                                  NT    2:04.11  
     1) Max Anderson SR                 2) Tyler Whitesell FR             
     3) Mick Chertov JR                 4) Alberto Guerrero JR            
                  33.09     1:05.71 (32.62)     1:41.13 (35.42)     2:04.11 (22.98)
 
Event 6  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Andrew Bauer              FR Wpi Engineers             NT   10:32.95    9  
                  27.53       57.59 (30.06)     1:28.39 (30.80)     1:59.87 (31.48)
        2:31.09 (31.22)     3:03.03 (31.94)     3:34.63 (31.60)     4:06.48 (31.85)
        4:38.43 (31.95)     5:10.39 (31.96)     5:42.45 (32.06)     6:14.58 (32.13)
        6:47.05 (32.47)     7:19.31 (32.26)     7:51.65 (32.34)     8:24.01 (32.36)
        8:56.21 (32.20)     9:28.14 (31.93)    10:00.14 (32.00)    10:32.95 (32.81)
  2 Pat Lebold                FR Wpi Engineers       10:39.54   10:38.39    4  
                  27.62       58.28 (30.66)     1:29.89 (31.61)     2:02.09 (32.20)
        2:34.45 (32.36)     3:07.12 (32.67)     3:39.67 (32.55)     4:12.47 (32.80)
        4:45.58 (33.11)     5:18.13 (32.55)     5:50.91 (32.78)     6:23.50 (32.59)
        6:56.29 (32.79)     7:28.90 (32.61)     8:00.57 (31.67)     8:32.85 (32.28)
        9:04.43 (31.58)     9:36.24 (31.81)    10:07.65 (31.41)    10:38.39 (30.74)
  3 Mickey Howe               SR Clark                     NT   10:53.71    3  
                  28.03       59.38 (31.35)     1:31.75 (32.37)     2:04.78 (33.03)
        2:38.01 (33.23)     3:11.22 (33.21)     3:44.51 (33.29)     4:17.81 (33.30)
        4:50.95 (33.14)     5:24.16 (33.21)     5:57.46 (33.30)     6:30.35 (32.89)
        7:03.79 (33.44)     7:36.88 (33.09)     8:10.03 (33.15)     8:43.09 (33.06)
        9:16.42 (33.33)     9:49.49 (33.07)    10:22.24 (32.75)    10:53.71 (31.47)
  4 Vlad Kiveliyk             FR Clark                     NT   11:08.02    2  
                  28.81     1:00.49 (31.68)     1:33.28 (32.79)     2:06.51 (33.23)
        2:40.30 (33.79)     3:14.17 (33.87)     3:48.20 (34.03)     4:22.59 (34.39)
        4:56.10 (33.51)     5:29.95 (33.85)     6:03.42 (33.47)     6:36.74 (33.32)
        7:10.58 (33.84)     7:44.41 (33.83)     8:17.93 (33.52)     8:52.28 (34.35)
        9:26.41 (34.13)    10:00.20 (33.79)    10:34.81 (34.61)    11:08.02 (33.21)
  5 Tyler Terriault           SO Clark               12:05.24   11:57.57    1  
                  29.91     1:04.48 (34.57)     1:40.42 (35.94)     2:16.37 (35.95)
        2:52.53 (36.16)     3:28.72 (36.19)     4:04.34 (35.62)     4:40.84 (36.50)
        5:18.08 (37.24)     5:54.52 (36.44)     6:31.59 (37.07)     7:07.45 (35.86)
        7:45.01 (37.56)     8:22.40 (37.39)     8:59.33 (36.93)     9:35.75 (36.42)
       10:10.44 (34.69)    10:48.23 (37.79)    11:25.22 (36.99)    11:57.57 (32.35)
 
Event 8  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Andrew Kelleher           FR Wpi Engineers        1:46.65    1:46.79    9  
                  24.83       51.21 (26.38)     1:18.68 (27.47)     1:46.79 (28.11)
  2 Jack Hall                 JR Clark                1:49.19    1:48.64    4  
                  25.72       53.14 (27.42)     1:20.52 (27.38)     1:48.64 (28.12)
  3 Eric Spazzarini           PG Wpi Engineers             NT    1:55.63    3  
                  26.16       55.20 (29.04)     1:24.88 (29.68)     1:55.63 (30.75)
  4 Eddie McCluskey           FR Clark                1:55.84    1:58.60    2  
                  26.67       57.53 (30.86)     1:28.66 (31.13)     1:58.60 (29.94)
  5 Evan Pilaar               FR Wpi Engineers             NT    1:59.51    1  
                  26.48       56.90 (30.42)     1:28.97 (32.07)     1:59.51 (30.54)
  6 Will Hurley               SO Clark                     NT    1:59.56  
                  26.86       56.08 (29.22)     1:28.08 (32.00)     1:59.56 (31.48)
 
Event 10  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clive Green               SR Clark                  22.39      22.55    9  
  2 Adam Trumbley             JR Wpi Engineers          22.37      22.71    4  
  3 Josh Kent                 SR Clark                  23.22      23.15    3  
  4 Lukas Leung               SO Clark                  23.52      23.23    2  
  5 Ben Collins               SR Wpi Engineers          22.61      23.56    1  
  6 Bryan Adie                FR Wpi Engineers          23.21      23.71  
  7 Eric Schattschneider      JR Wpi Engineers          23.07      23.92  
  8 Jason Vazquez-Li          FR Clark                  24.15      24.19  
  9 Josh Feinberg             SO Clark                  25.57      25.06  
 10 Mark Crisafulli           SO Clark                     NT      25.50  
 11 Max Anderson              SR Clark                     NT      28.19  
 
Event 12  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phineas O'Brien-Milne     FR Wpi Engineers             NT    2:09.69    9  
                  27.58     1:00.50 (32.92)     1:40.23 (39.73)     2:09.69 (29.46)
  2 Keahi Goodale             JR Wpi Engineers             NT    2:10.20    4  
                  28.13     1:01.54 (33.41)     1:39.51 (37.97)     2:10.20 (30.69)
  3 Matt Houghton             FR Wpi Engineers             NT    2:11.28    3  
                  26.73       59.37 (32.64)     1:41.49 (42.12)     2:11.28 (29.79)
  4 David Powers              SO Clark                2:13.51    2:12.40    2  
                  27.81     1:03.53 (35.72)     1:41.61 (38.08)     2:12.40 (30.79)
  5 Blake Cornachini          JR Wpi Engineers        2:10.27    2:13.87  
                  28.28     1:03.13 (34.85)     1:44.10 (40.97)     2:13.87 (29.77)
  6 Alex Santos               SR Clark                     NT    2:20.14    1  
                   4.30       27.11 (22.81)     1:03.29 (36.18)   2:20.14 (1:16.85)
  7 Tim Love                  JR Wpi Engineers        2:17.57    2:20.63  
                  29.70     1:07.11 (37.41)     1:47.21 (40.10)     2:20.63 (33.42)
  8 Tyler Whitesell           FR Clark                2:25.42    2:21.76  
                  29.78     1:07.94 (38.16)     1:49.35 (41.41)     2:21.76 (32.41)
  9 Jake Dinerman             SO Clark                2:26.43    2:25.10  
                   3.43       28.62 (25.19)     1:09.78 (41.16)   2:25.10 (1:15.32)
 10 Mick Chertov              JR Clark                     NT    2:43.96  
                  32.12     1:13.46 (41.34)     2:00.50 (47.04)     2:43.96 (43.46)
 -- Arjuna Shenoy             SO Clark                2:17.80   X2:17.96  
                  28.58     1:03.79 (35.21)     1:45.85 (42.06)     2:17.96 (32.11)
 
Event 14  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matthew Suarez            FR Wpi Engineers         185.47     225.65    9  
 
Event 16  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eric Spazzarini           PG Wpi Engineers          52.57      56.05    9  
                  26.39       56.05 (29.66)                                        
  2 Benjamin List             JR Wpi Engineers          53.17      57.03    4  
                  25.86       57.03 (31.17)                                        
  3 Arjuna Shenoy             SO Clark                  57.11      57.62    3  
                  27.71       57.62 (29.91)                                        
  4 Evan Pilaar               FR Wpi Engineers          57.16    1:00.27    2  
                  27.89     1:00.27 (32.38)                                        
  5 Vlad Kiveliyk             FR Clark                1:00.18    1:00.93    1  
                  28.73     1:00.93 (32.20)                                        
  6 Ricky Coffin              FR Wpi Engineers          59.90    1:00.99  
                  28.30     1:00.99 (32.69)                                        
  7 Jake Dinerman             SO Clark                     NT    1:05.42  
                  29.62     1:05.42 (35.80)                                        
  8 Mick Chertov              JR Clark                1:07.92    1:06.60  
                  31.53     1:06.60 (35.07)                                        
  9 Max Anderson              SR Clark                1:09.84    1:07.85  
                  30.32     1:07.85 (37.53)                                        
 10 Tyler Terriault           SO Clark                1:24.32    1:15.41  
                  32.99     1:15.41 (42.42)                                        
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nathan Hughes             SO Wpi Engineers          46.77      49.40    9  
                  23.92       49.40 (25.48)                                        
  2 Adam Trumbley             JR Wpi Engineers          49.22      50.79    4  
                  24.25       50.79 (26.54)                                        
  3 Lukas Leung               SO Clark                  52.36      52.10    3  
                  25.07       52.10 (27.03)                                        
  4 Bryan Adie                FR Wpi Engineers          52.42      52.50    2  
                  24.82       52.50 (27.68)                                        
  5 Tim Petri                 FR Wpi Engineers             NT      53.03  
                  24.74       53.03 (28.29)                                        
  6 Alex Santos               SR Clark                  54.75      53.34    1  
                  25.45       53.34 (27.89)                                        
  7 Jason Vazquez-Li          FR Clark                  52.14      53.43  
                  24.89       53.43 (28.54)                                        
  8 Alberto Guerrero          JR Clark                1:03.64    1:02.69  
                  29.69     1:02.69 (33.00)                                        
 
Event 20  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phineas O'Brien-Milne     FR Wpi Engineers          57.38      57.64    9  
                  28.03       57.64 (29.61)                                        
  2 Matt Houghton             FR Wpi Engineers             NT      58.12    4  
                  27.99       58.12 (30.13)                                        
  3 Will Hurley               SO Clark                  59.07      59.59    3  
                  28.72       59.59 (30.87)                                        
  4 Jon Decelle               SO Wpi Engineers             NT      59.92    2  
                  28.74       59.92 (31.18)                                        
  5 Clive Green               SR Clark                1:00.25    1:00.22    1  
                  28.75     1:00.22 (31.47)                                        
  6 Joon-Ho Lee               SR Wpi Engineers          59.60    1:00.59  
                  29.12     1:00.59 (31.47)                                        
  7 Nicholas Venditto         FR Wpi Engineers             NT    1:02.05  
                  29.34     1:02.05 (32.71)                                        
  8 Eddie McCluskey           FR Clark                1:04.49    1:03.78  
                  31.38     1:03.78 (32.40)                                        
 
Event 22  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jack Hall                 JR Clark                5:01.21    5:05.96    9  
                  26.44       56.04 (29.60)     1:26.21 (30.17)     1:57.06 (30.85)
        2:27.99 (30.93)     2:59.01 (31.02)     3:30.55 (31.54)     4:02.50 (31.95)
        4:34.68 (32.18)     5:05.96 (31.28)                                        
  2 Erick Burgwardt           FR Wpi Engineers             NT    5:09.63    4  
                  26.74       57.01 (30.27)     1:29.16 (32.15)     2:00.70 (31.54)
        2:32.08 (31.38)     3:05.18 (33.10)     3:38.71 (33.53)     4:11.36 (32.65)
        4:40.30 (28.94)     5:09.63 (29.33)                                        
  3 Keith Gagnon              JR Wpi Engineers        5:03.97    5:10.77    3  
                  26.93       56.40 (29.47)     1:27.05 (30.65)     1:58.14 (31.09)
        2:30.03 (31.89)     3:02.61 (32.58)     3:35.46 (32.85)     4:08.24 (32.78)
        4:40.06 (31.82)     5:10.77 (30.71)                                        
  4 David Powers              SO Clark                5:13.46    5:12.82    2  
                  28.58       59.80 (31.22)     1:32.13 (32.33)     2:04.37 (32.24)
        2:36.18 (31.81)     3:08.11 (31.93)     3:39.40 (31.29)     4:10.73 (31.33)
        4:42.31 (31.58)     5:12.82 (30.51)                                        
  5 Mark Crisafulli           SO Clark                5:27.36    5:26.72    1  
                  29.40     1:02.01 (32.61)     1:34.95 (32.94)     2:07.75 (32.80)
        2:40.81 (33.06)     3:14.22 (33.41)     3:47.75 (33.53)     4:21.58 (33.83)
        4:55.14 (33.56)     5:26.72 (31.58)                                        
  6 Tyler Faszewski           SR Wpi Engineers        5:31.56    5:47.67  
                  28.96     1:01.60 (32.64)     1:35.67 (34.07)     2:10.16 (34.49)
        2:45.16 (35.00)     3:20.31 (35.15)     3:55.51 (35.20)     4:31.14 (35.63)
        5:06.70 (35.56)     5:47.67 (40.97)                                        
 
Event 24  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Josh Kent                 SR Clark                1:08.26    1:07.89    9  
                  31.35     1:07.89 (36.54)                                        
  2 Will Grebe                SR Wpi Engineers        1:07.72    1:08.03    4  
                  31.86     1:08.03 (36.17)                                        
  3 Tyler Whitesell           FR Clark                1:10.17    1:10.93    3  
                  33.27     1:10.93 (37.66)                                        
  4 Mickey Howe               SR Clark                1:18.77    1:12.54    2  
                  34.48     1:12.54 (38.06)                                        
  5 Eric Schattschneider      JR Wpi Engineers        1:09.29    1:12.83    1  
                  34.01     1:12.83 (38.82)                                        
  6 Tom Hlavenka              FR Wpi Engineers        1:10.89    1:14.25  
                  34.29     1:14.25 (39.96)                                        
  7 Thomas Sullivan           SO Wpi Engineers        1:18.87    1:17.37  
                  35.50     1:17.37 (41.87)                                        
  8 Alberto Guerrero          JR Clark                1:21.51    1:22.93  
                  40.11     1:22.93 (42.82)                                        
  9 Tyler Terriault           SO Clark                     NT    1:23.20  
                  38.28     1:23.20 (44.92)                                        
 
Event 26  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Worcester Polytechnic Institut  'B'                    NT    1:31.45   11  
     1) Ben Collins SR                  2) Jon Decelle SO                 
     3) Andrew Bauer FR                 4)                                
                  23.10       46.50 (23.40)     1:09.80 (23.30)     1:31.45 (21.65)
  2 Worcester Polytechnic Institut  'A'               1:24.79    1:31.73    4  
     1) Benjamin List JR                2) Eric Schattschneider JR        
     3) Nathan Hughes SO                4) Andrew Kelleher FR             
                  23.07       46.94 (23.87)     1:09.56 (22.62)     1:31.73 (22.17)
  3 Clark University  'A'                             1:31.80    1:34.90    2  
     1) Lukas Leung SO                  2) Arjuna Shenoy SO               
     3) Jason Vazquez-Li FR             4) Eddie McCluskey FR             
                  23.31       47.07 (23.76)     1:10.84 (23.77)     1:34.90 (24.06)
  4 Worcester Polytechnic Institut  'C'                    NT    1:39.51  
     1) Keahi Goodale JR                2) Tim Petri FR                   
     3) Will Grebe SR                   4) Tim Love JR                    
                  25.52       49.55 (24.03)     1:14.76 (25.21)     1:39.51 (24.75)
  5 Clark University  'B'                                  NT    1:41.79  
     1) Josh Feinberg SO                2) Vlad Kiveliyk FR               
     3) Jake Dinerman SO                4) Mickey Howe SR                 
                  25.34       50.46 (25.12)     1:16.99 (26.53)     1:41.79 (24.80)
 -- Clark University  'C'                                  NT   X1:39.10  
     1) Clive Green SR                  2) Alex Santos SR                 
     3) Josh Kent SR                    4) Max Anderson SR                
                  22.81       46.61 (23.80)     1:11.27 (24.66)     1:39.10 (27.83)
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 26                     
 
  1. Worcester Polytechnic Institut      152   2. Clark University                     71