Women’s Rowing Takes the Quinsigamond Snake Regatta for the Fourth Straight Year

Women’s Rowing Takes the Quinsigamond Snake Regatta for the Fourth Straight Year

WORCESTER -- The WPI women's rowing saw the varsity eight win the Quinsigamond Snake Regatta for the fourth consecutive year as the Engineers hosted Saturday on Lake Quinsigamond. 

The varsity eight reached the finish line in 16:29.2, 2.7 seconds ahead of Williams (16:31.9)  It marked the first time the Engineers have defeated the Ephs in the fall season, even last season (Williams defeated WPI by 10 seconds at the Head of the Charles), when the Crimson and Gray ended up second at the NCAA Championships in the spring.   The second varsity eight placed eighth (17:19.3) while the third varsity eight finished 16th (18:48.5). 

The first novice eight earned a bronze medal, placing third in its race in a time of 19:39.3.  The second novice eight was eighth, reaching the finish line in 22:14.4.

The Engineers continue the fall portion of the schedule at 3:05pm Sunday at the historic Head of The Charles Regatta.
  

Varsity Eight
Amelia Papi (South Portland, ME) - Coxswain
Olivia Kiristis (Upton, MA)
Caitlin Kean (Shrewsbury, MA)
Liz Graveline (Litchfield, NH)
Amelia Harvey (Sudbury, MA)
Lillian Neff (Havertown, PA)
Ally Sichler (Reading, PA)
Christine Hovermale (Alameda, CA)
Melissa Bazakas-Chamberlain (Belmont, MA) 

Second Varsity Eight
Maia Grant (Taunton, MA) - Coxswain
Pheobe Yeung (San Leandro, CA)
Kayla Legatt (Randolph, NJ)
Josephine Bowen (Lunenburg, MA)
Alexandra Heline (Hebron, CT)
Emily Adams (East Greenwich, RI)
Tricia Smith (West Simsbury, CT)
Eliza Smith (Beacon Falls, CT)
Ashley Schuliger (Lewis Center, OH) 

Third Varsity Eight
Alexis Caira (Watertown, MA) - Coxswain
Alexa Freglette (Staten Island, NY)
Katherine Thompson (Groton, MA)
Katherine Bishop (San Pedro, CA)
Peyton Graham (Phoenixville, PA)
Lexi Baker (Candia, NH)
Amber Beliveau (Walpole, NH)
Madison Gass (Barrington, NH)
Alana Guilbault (Bernardston, MA) 

Novice Eight
Logan Rinaldi (Rumford, RI) - Coxswain
Keisha Rorimpandey (Jakarta, Indonesia)
Calista Carrignan (West Haven, CT)
Isabel Nearing (Cochecton, NY)
Malyssa Deranian (Windham, NH)
Logan Mentzer (Portland, OR)
Maren Cork (Seattle, WA)
Shelby Tweedie (Ware, MA)
Jolina Alonzo (Wappingers Falls, NY) 

Second Novice Eight
Emily Howard (Riverside, RI) - Coxswain
Mara DeCesare (East Greenwich, RI)
Rachel Flanagan (Clinton, CT)
Jillian Earley (Needham, MA)
Lia Kelly (Woburn, MA)
Alexia Barcus (Makawao, Hawaii)
Erika Varday (Huntington, NY)
Kathryn Woodland (Boxford, MA)
Lily Spero (Melrose, MA)

Note: Lineups listed Cox, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 | Photo Credit: Pat Guida